SIMP  Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich

Wyniki konkursu prac dyplomowych organizowany przez Oddział Wojewódzki SIMP w Łodzi

Na konkurs prac dyplomowych organizowany przez Oddział Wojewódzki SIMP w Łodzi zakwalifikowano cztery prace spełniające warunki konkursu:

„Badania wpływu parametrów regulacyjnych pneumatycznego akumulatora energii na osiągi prototypowego silnika VCR”; autor: Przemysław Łaziński; promotor: dr inż. Jacek Leyko.
„Manipulator do paletyzacji butelek PET“; autor: Jakub Wieczorek; promotor: dr inż. Małgorzata Sikora.
„Projekt i badania wstępne wpływu dodania wody za pomocą generatora HHO na działanie silnika o zapłonie iskrowym“; autor: Kamil Słobiński; promotor: dr inż Jacek Leyko.
“Pompa olejowa do przekładni CVT”; autor: Jarosław Goszczak; promotor: prof. dr hab. inż. Zbigniew Pawelski

Podczas wnikliwej analizy kryteriów oceny prac dyplomowych, przyznano pierwsze miejsce oraz nagrodę pieniężną, pracy dyplomowej Kamila Słobińskiego pt. „Projekt i badania wstępne wpływu dodania wody za pomocą generatora HHO na działanie silnika o zapłonie iskrowym“.

Praca autora dotyczyła wzbogacenia mieszanki paliwowej w wodór powstały w elektrolizie wody. Instalacja HHO pozwala doprowadzić do cylindrów silnika spalinowego mieszaninę wodoru i tlenu, która powstaje w wyniku elektrolizy wody. Piorunujący gaz pozwala uzyskać efekt trójwymiarowej iskry w całej objętości komory spalania. Mieszanina wodorotlenowa posiada bardzo szerokie granice palności, umożliwiając w silnikach benzynowych znaczne zubożenie mieszanki do wartości stosowanych w silnikach o bezpośrednim wtrysku i spalaniu mieszanki uwarstwionej. Prąd potrzebny przy procesie elektrolizy jest pobierany z alternatora lub prądnicy a ilość wyprodukowanego gazu jest proporcjonalna do poboru prądu. Gęstość wodoru w postaci gazu jest bardzo mała a jego skraplanie wymaga skrajnie wysokich ciśnień i niskich temperatur. Rodzi to problemy przy magazynowaniu tego paliwa szczególnie w pojazdach samochodowych. W instalacji HHO gaz produkowany przez wytwornice wodorotlenową jest zużywany na bieżąco co omija problem jego magazynowania.

Wszystkie cztery prace dyplomowe postanowiono skierować na konkurs krajowy.

GRATULUJEMY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *